Skip to content

Bartolinitas

  • by

Bartolinitas yra uždegiminė liga, paveikianti Bartolino liaukas, esančias moterų reprodukcinėje sistemoje. Šis straipsnis nagrinėja ligos priežastis, simptomus, diagnostiką, gydymą ir prevenciją.

Kas yra Bartolinitas?

Bartolinitas atsiranda, kai Bartolino liaukos, esančios abiejose vulvos pusėse, užsikemša ir užsikrečia. Šios liaukos atsakingos už makšties drėkinimą ir gali uždegti dėl įvairių priežasčių.

Bartolino liaukų anatomija

Lokacija ir funkcija

Bartolino liaukos yra dvi mažos liaukos, kurios yra po odos paviršiumi, abiejose vulvos pusėse. Jos atvirus Kanaliukus, kurie leidžia išskyroms patekti į makštį. Šios liaukos padeda išlaikyti drėgnumą lytinių santykių metu.

Normali funkcija

Paprastai Bartolino liaukos gamina skystį, kuris suteikia drėgmės makšties aplinkai. Tai yra svarbu sveikam seksualiniam gyvenimui.

Bartolinitas: priežastys

Bartolinitas gali būti sukeltas kelių priežasčių, tarp jų:

Infekcijos

Dažniausiai Bartolinitą sukelia bakterinės infekcijos, tokiomis kaip E. coli, Chlamydia trachomatis ir Neisseria gonorrhoeae. Infekcija dažnai prasideda, kai liaukos kanalas užsikemša ir susidaro cista.

Traumos arba dirgikliai

Traumos, dirginimas ar alerginės reakcijos gali taip pat sukelti liaukų uždegimą. Tai gali būti pavyzdžiui, lytiniai santykiai, menstruacijų metu pasireiškiantis diskomfortas ar net tam tikrų higienos produktų naudojimas.

Simptomai

Bartolinitas gali sukelti įvairius simptomus, kurie gali skirtis priklausomai nuo uždegimo sunkumo:

Skausmas ir diskomfortas

Daugelis moterų jaučia skausmą paveiktoje pusėje, ypač lytinių santykių metu arba judant. Diskomfortas gali būti lengvas arba labai stiprus.

Pateklas ir patinimas

Uždegimo metu gali atsirasti patinimas ir paraudimas aplink vulvą. Taip pat gali pasireikšti cistos susidarymas, kuris gali būti skausmingas.

Kiti simptomai

Sunkiais atvejais gali pasireikšti karščiavimas, šaltkrėtis ir bendras silpnumas, kuomet infekcija plinta.

Diagnostika

Fiziniai tyrimai

Gydytojas apžiūrės paveiktą zoną ir atliks fizinį tyrimą, kad nustatytų uždegimo ir cistos buvimą. Gali prireikti atlikti papildomus tyrimus, pavyzdžiui, ultragarsą.

Laboratoriniai tyrimai

Gali būti atlikti laboratoriniai tyrimai, skirti nustatyti bakterijų tipą, sukeliantį uždegimą. Tai padės pasirinkti efektyviausią gydymo metodą.

Gydymas

Narkotikų gydymas

BartolINITO gydymo planas dažniausiai apima antibiotikus, kad būtų kovojama su infekcija. Gydytojas gali skirti antibiotikus, priklausomai nuo sukėlėjo.

Chirurginis gydymas

Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginės intervencijos, kad būtų atidarytas užsikimšęs kanalas arba pašalinta cista. Procedūra, žinoma kaip Bartolino liaukos absceso drenažas, dažnai atliekama vietinėje nejautroje.

Prevencija

Asmeninė higiena

Reguliarus ir tinkamas higienos užtikrinimas gali padėti išvengti Bartolinitą. Ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas lytinei higienai.

Reguliarūs medicininiai patikrinimai

Reguliarūs vizitai pas ginekologą gali padėti anksti nustatyti ir gydyti bet kokias problemas, susijusias su reprodukcinės sistemos sveikata.

Išvados

Bartolinitas yra liga, reikalaujanti medicininio dėmesio, tačiau ji yra sėkmingai gydoma. Laiku ieškant pagalbos ir laikantis tinkamų higienos praktikų, galima sumažinti riziką susirgti šia liga. Jeigu jaučiate simptomus, nesigėdykite kreiptis į gydytoją, kad gautumėte reikalingą pagalbą.